Wall of Fame – Nr 8. Pär Hedqvist

Publicerades den 14 november 2022 09:01

Åse Fernqvist    

Pär ”Pelle” Hedqvist, (1953 – 2022), växte upp i Bergvik utanför Söderhamn och var en av flera idrottsprofiler i klanen Hedqvist. Pelle kom till Broberg från Bollnäs under sommaren 1973 men hans moderklubb var IFK Bergvik.

På samma sätt som Björn Borg lade grunden till sin tenniskarriär, via ett nötande mot en garageport, så spelade en källardörr under pojkåren en viktig roll i Pelles karriär som en av bandysveriges mest hårdskjutande spelare. Tillsammans med ikoner som ”Knatten” Olsson i Sandviken betraktades Pelle som Sveriges skarpskytt nr 1, en roll som sedan sonen Joakim axlade väl under sin bandykarriär.

Pelle Hedqvist blev under åren en riktig måltjuv och såg sig själv mera som en sådan än som en ”lirare”. Under åren hann Pelle med att sätta över 500 mål i seriespel under sin långa karriär där merparten av dessa, 455 stycken, kom under spel i Brobergs tröja. Detta gör Pelle till föreningens främste målskytt hittills.

Han segrade även i skytteligan två gånger, 1979 (43 mål på 18 omgångar) samt 1985 (39 mål på 22 omgångar). Till detta skall läggas hans 81 mål under Dex Cupen, ett rekord som gäller än idag.

Pelle var en oerhört viktig hörnsten under föreningens framgångsrika 70-tal som resulterade i 3 SM-finaler 1976, 1977 och 1979 varav de två första slutade med guld. Under dessa tre finaler gjorde Pelle två mål. Han har också vunnit världscupen i Ljusdal vid fyra tillfällen, 1975, 1977, 1978 och 1983.

1980 värvades Pelle till Bollnäs under en kortare tid vilket skapade rubriker i media och upprörde fansen. Sedan avslutades karriären med en sista säsong i Borgia. Pelle kom sedan tillbaka under ett par säsonger som tränare i Broberg under 1990-talet.

Som landslagsman blev det internationellt spel under några säsonger, kryddat med VM-spel.

Hatkärleken mellan ishockeyn och bandyn i länet efter det första guldet 1976 visade sig i ett telegram från Gävle som löd: ”Bollen är rund och pucken är platt. Vi är bäst, hälsningar från Brynäs IF.”

Under senare år var Pelle en trogen gäst på Helsingehus Arena där han var en profil på läktaren. Tyvärr lämnade Pelle oss redan 2022, endast 69 år gammal.

Huvudpartners

Samarbeten